Drobečková navigace

Aktuality > Spolky a sdružení > Kapela "Bořanka"

Kapela "BOŘANKA"

Kapela "BOŘANKA"
                                                                                                  Kolín 1980                      

Historie a současnost dechové hudby “BOŘANKA“

Dechový orchestr „Bořanka“ vznikl v roce 1977 z nadšení několika hudebníků, kteří v prudkém rozvoji tanečních skupin a decibelů chtěli zachovat i přiblížit melodičnost a krásu lidové písničky. Název této dechovky byl odvozen od pojmenování jedné obce Středočeského kraje Bořanovice, kde několik členů orchestru včetně vedoucího Stanislava Řápka st. bydlí nebo bydlelo. Název „Bořanka“ vymyslela manželka kapelníka Drahomíra. Jako znělka kapely bylo zvoleno trio písně od Karla Valdaufa Štěstí v písni, které začíná slovy „Kdo má rád tu českou písničku ...“.

Dle vyjádření odborníků v oblasti dechové hudby dosáhl tento soubor výtečných úspěchů. Bořanka se v  krajské soutěži hudeb v Lysé nad Labem v r. 1981 umístila na 1. místě a zajistila si tak postup mezi nejlepších osm kapel do celonárodní soutěže „O zlatou Křídlovku“ v Českých Budějovicích. Diplomy s uznáním „Za rozvoj Kmochova Kolína“ svědčí o tom, že i na tomto velkém setkání hudebníků si našla kapela Bořanka své místo.

Dalších vystoupení Bořanky bylo na stovky. Jmenujme například výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích, mírové slavnosti v Houštce, autorské koncerty se známými skladateli (Vítů, Vejvoda, Kubeš, Doško), májové slavnosti, zájezdy do Německa, koncerty a estrády, pietní akty, pohřby, taneční zábavy, Vlachovku, apod. V roce 1989 oslavila Bořanka své 1 000. vystoupení. Různých diplomů a ocenění má kapela velké množství, ale nejdůležitější jsou ty, co zůstanou v srdcích posluchačů. V posledních letech je znát, že lidová a dechová hudba dostává na frak, hlavně v Praze a okolí. Válcuje ji hudba elektrická, počítačová. Pochopitelně lidovku nemůže počítač nikdy nahradit, protože nemá srdce. Dobří hudebníci mají málo příležitostí, taneční sály byly zrušeny, korporace se rozpadají a bůh ví, co je ještě příčinou. Většina mladých má radši elektrické nástroje, než aby se učili na nástroje dechové (trubky, klarinety, pozouny, apod.)

Dříve, než kapelník dechové hudby Bořanka Stanislav Řápek starší odešel 21. srpna 2016 do muzikantského nebe, stihnul za sebe vychovat dva nástupce, syny Libora a Stanislava. Oba se po vzoru svého otce učili hrát na trubku a po jeho odchodu kapelu převzali. Díky tomu Bořanka pokračuje ve své tradici. Hraje při nejrůznějších příležitostech, jako jsou masopusty, májové oslavy, taneční zábavy, posvícení či nejrůznější posezení, například tzv. „odpolední čaje“ pro důchodce a v neposlední řadě na pohřbech. Členové kapely také rádi chodí troubit do kostelů, hlavně o vánočních svátcích, a na závěr roku hrají Rybovu mši v kostele v Líbeznicích. Nejen synové pana Řápka jsou však zárukou, že lidová a dechová hudba má i dnes lidem co říci. Hudební základy a lásku k českým písničkám stihnul totiž předat i svým dvěma vnoučatům od syna Libora, Adélce a Jakubovi, kteří si již s Bořankou a svým dědou ještě za jeho života také zahráli. Jistě by měl radost, kdyby věděl, že v tom dál pokračují. A kdo ví, třeba i potomci mladšího Stanislava, dcera Elenka a Standa nejmladší budou jednou muzikanty.

42. výročí kapely, které připadlo na 20. dubna, oslavila  Bořanka v roce 2019 na Staroměstském náměstí v Praze, a to velikonočním koncertem na Bílou sobotu. Svým vystoupením si podmanila všechny návštěvníky velikonočních trhů, turisty i členy ostatních vystupujících souborů a v neposlední řadě příznivce z obce Bořanovice, kteří ji přišli podpořit. Ať už lidé rozuměli slovům písní či jen vnímali krásnou hudbu, která je strhla k tanci a nadšenému potlesku pro muzikanty.

Bořanka pochopitelně hraje i v obci Bořanovice, například 8. května 2019 při Májových oslavách, si kromě nynějších kapelníků Libora a Stanislava Řápkových zahráli i nejmladší pokračovatelé Jakub Řápek na baskřídlovku se svým učitelem panem Josefem Pospíšilem a Adéla Řápková na alt saxofon, rovněž se svým učitelem panem Janem Jandou. A aby Řápků nebylo málo, jejich počet doplnil bratranec obou kapelníků, bubeník a zpěvák pan Zbyněk Řápek.

Když v roce 1935 založil strýc pana Stanislava Řápka staršího pan Emil Řápek v Bořanovicích dechovou hudbu, na kterou navázala v roce 1977 kapela Bořanka, jistě netušil, že v roce 2024 tomu bude již 89 let, co Řápkové v Bořanovicích lidové a zlidovělé písničky hrají.

Kontakt:

Libor Řápek - Tel. 725 021 822, 732 102 401
Stanislav Řápek - Tel. 603 535 608

Oficiální webové stránky kapely BOŘANKA:  https://kapela-boranka.webnode.cz

 

1_Kokořínské hudební slavnosti 2021[1].jpg

Kapela "BOŘANKA"
Bořanovice 2014   
      
             

Bořanka v Bořanovicích 2019.jpg
Bořanovice 2019 


BOŘANKA Jazz_Mělník 4.1.2020_1.jpg
Mělník 2020

3_Kokořínské hudební slavnosti 2021[1].JPG
Kokořín 2021

BOŘANKA - Mělník 29.12.2021_2.jpg
Mělník
2021

 

AUDIO DISKY

CD1 - Bořanka

CD1 - Bořanka

CD1 - Bořanka

CD2 - Padesát let s trumpetou

CD2 - Padesát let s trumpetou

CD2 - Padesát let s trumpetou

CD3 - Než nás andělé zavolají

CD3 - Než nás andělé zavolají

CD3 - Než nás andělé zavolají

CD4 - Kde je ten čas

CD4 - Kde je ten čas

CD4 - Kde je ten čas

CD5 - Lidice žijí v našich srdcích a písních ...

CD5 - Lidice žijí v našich srdcích a písních ... 

CD5 - Lidice žijí v našich srdcích a písních ...

 

VIDEO DISKY

DVD 1 - BOŘANKA 1987 - 2007

DVD 1 - BOŘANKA 1987 - 2007

DVD 2 - Májové oslavy Bořanovice 2007  

DVD 2 - Májové oslavy Bořanovice 2007

DVD 3 - Májové oslavy Bořanovice 2012

DVD 3 - Májové oslavy Bořanovice 2012

DVD 4 - Májové oslavy Bořanovice 2014

 

VIDEOFOTOGALERIE

Fotogalerie - Kapela „BOŘANKA“ z let 1977 - 2020