Dle dostupných pramenů se datuje vznik Sboru dobrovolných hasičů v Bořanovicích k roku 1896. V tomto roce byla z přičinění starosty obce Josefa Ehema zakoupena ruční stříkačka, kterou táhlo koňské spřežení. Zakládající členové byli vedeni pouz jako hasičská pohotovost, neboť neměli obleky a další výzbroj k hasičským účelům. Mezi okolní sbory – Letňan, Kbel, Čakovic, Vysočan, Báště a Líbeznic byl náš sbor jmenován na ustavující schůzi dne 25.března 1898 v hostinci pana Hynka Vorlíčka v Pakoměřicích. Do čela sboru je zvolen pan Ehem, zástupcem a pokladníkem pan Václav Černý, velitelem Josef Stránský, cvičitelem Antonín Procházka, jednatelem Josef Šíla, zbrojmistrem Hynek Vorlíček. Přísedící výboru Antonín Krejza, Karel Zika, Václav Řápek, Josef Procházka a Jan Soukup. V zápisech z valných hromad bořanovických hasičů čteme jména: Novák, Hanuš, Zahrádka, Pešek, Čibera, Turner, Pavlík, Maštalíř, Vodička a mnoho dalších. Nelze všechny vyjmenovat, jen konstatovat, že v podobě druhého či třetího pokolení jsou tato jména v naší obci dodnes. Až do uzavření byla schůzovním místem hasičů hospůdka u Blažejů.
V období 2. světové války byla do naší obce přidělena motorová stříkačka, kterou poháněl motor z osobního vozu Mercedes 170, jejíž úctyhodný výkon 1600 l/min byl ojedinělý. (Dodnes ji máme v našem depozitáři). Její dvoukolový podvozek bylo možné připojit za malý užitkový náklaďáček zn. Škoda, který měl v opatrování pan Vodička, majitel místního koloniálu. Dalším vozidlem bylo hasičské vozidlo Henchel, které vyhořelé zůstalo po válce v naší obci. Bylo zprovozněno zásluhou a pílí pana Bílka, který zhotovil kompletní dřevěnou karosérii a pana Semelky, který obnovil a zprovoznil elektrickou část vozidla. Rozhodnutím okresu bylo vozidlo převedeno do Líbeznic s odůvodněním obce s větším počtem obyvatel. Moc spravedlivé vůči našim členům a sboru to nebylo. Náhradou nám bylo přiděleno vozidlo Fenomén, což byla jakási větší sanitka, která sloužila i k převozu místních občanů v případě úrazu a nemoci. Z dalších vozidel jsme používali nákladní vojenský automobil Praga RN a nákladní vozidlo Avia 30. Mikrobus Škoda 1203 a požární vozidlo Avia 30 jsou vozidla současnosti.
Dobrovolný hasičský sbor se řídil přísnými pravidly a vysokou disciplínou. Právě tato vlastnost se časem vytratila, často se spoléhá na profesionální jednotky. Také požární sbor v Bořanovicích, dnes již zase Sbor dobrovolných hasičů, prožíval mnoho vzestupných i sestupných období. V roce 1992 – 94 se uvažovalo o zrušení sboru. Podařilo se nám zmobilizovat aktivitu a zdárně oslavit v r. 1998 stoleté trvání sboru. Nechyběl průvod obcí s dechovkou, mažoretky, dětské soutěže, ukázka požárního útoku na cíl, vyproštění raněné osoby z hořícího automobilu. Vše bylo ukončeno taneční zábavou. Časem byla ustavena šestičlenná jednotka pro potřeby naší obce bez napojení na Jednotný záchranný systém. V této kategorii je náš sbor zařazen dodnes. Ovšem stáří si nevybírá a postihlo i naše členy. Občanům naší obce byla rozeslána jakási „suplika“, jak říká jednatel sboru pan Jirásek, která nabídla členství zejména mladým občanům i nově zvoleným zastupitelům naší obce. Výsledek se dostavil a sbor se omladil o 5 nových členů. Nechceme, aby toto číslo bylo konečné, a je naším přáním, aby i současné akce byly inspirací pro rozšíření naší jednotky místními občany. V současné době používáme agregát PS 12 a vozidlo Škoda 1203. Zbrojnice je majetku naší obce. Vozový park nám byl rozšířen hasičským vozidlem Avia 30, které nám bezplatně převedl ZHS Praha – Březiněves.
Psal se rok 2013 – 115. Výročí založení dobrovolného hasičského sboru v Bořanovicích.Dá se říci, že toto výročí jsme důstojně oslavili. Hned v lednu jsme společně s hasiči Březiněvsi uspořádali hasičský bál, kde naše jednotka slavnostně převzala prapor k výše uvedenému výročí. V letních měsících jsme převzali zmíněné vozidlo Avia 30. Celé odpoledne bylo věnováno ukázkám hasičské techniky a nechybělo ani vyproštění raněných z hořícího automobilu. Byla to asi největší akce naší současnosti, kde se jako hosté s moderní technikou zúčastnili hasiči z Březiněvsi i s jejich dorostem a kamarádi hasiči Líbeznic s jejich stařičkým ale funkčním trambusem Škoda 706. „Odpoledne s hasiči“, jak jsme celý program nazvali, senašim občanům líbil, zejména dětem, brouzdajícím se v sněhobílé pěně, vytvořené na závěr cvičení. Naše jednotka jak v minulosti, tak nyní, je pořadatelem společenských akcí, jako jsou plesy hasičů, staročeské máje, pouťové a posvícenské zábavy, které měly oblibu. Můžeme se také pochlubit raritou, neboť v minulosti nám vyhořela nejen hospoda, ale i pivovar, a tak vznikla „hasičská hymna“. To je sice legrace, ale smutná, a také tak smutně skončily naše tradiční, hojně navštěvované akce.
Naše současná členská základna čítá 12 členů, a tak i naše aktivita se soustředila na prevenci. V obci udržujeme protipožární hydranty a vodní zdroje , jsme přítomni pálení čarodějnic, pomáháme při akcích obecního úřadu. Dlouholetým předsedou, později starostou SDH Bořanovice byl Ladislav Judytka, jednatelem a pokladníkem Milan Jirásek. Strojníky bratři Miroslav a Zdeněk Pavlíkovi, velitelem Pavel Kolín, revizorem účtu Antonín Bareš až do současnosti. Nově doplněná kandidátka – velitel Václav Štochl, starostou sboru zvolen Pavel Materna, který nadále zůstává ve funkci strojníka. Pokladníkem byl pověřen Petr Kršňák. Ostatní členové sboru: Přemysl Turek, Jaroslav Kolín, Rudolf a Milan Hrdličkovi, Tibor Pavelek. Náš dorost: David Šulc, Patrik Londin a Michal Rychlý.
Z dostupných pramenů a z výpovědi pamětníků sepsal Milan Jirásek (únor 2015)