Další komorní výstava z Bílkovy tvorby je tentokráte zaměřená na kresbu. Představuje výběr z raných skic a studií, převážně z rozmezí let 1891 – 1903, které jsou zajímavým svědectvím o způsobu, jakým si mladý Bílek postupně vytvářel umělecký názor, svou životní a tvůrčí filosofii.
VíceVýstava přibližuje návštěvníkům na dvanácti panelech život a dílo zakladatele Náprstkova muzea, pražského mecenáše, propagátora ženské vzdělanosti a všeobecného pokroku, Vojty Nárstka. Jednotlivé části jsou věnovány rodině, studiím a revolučnímu roku 1848, americké emigraci, založení knihovny po návratu z USA, vzniku a činnosti Amerického klubu dam, budování průmyslového muzea, kontaktům jak s českou, tak i krajanskou společností, vztahům s cestovateli a následnému vývoji muzea. Texty jsou doplněny dobovými ilustracemi, fotografiemi a kopiemi archiválií. Touto výstavou plníme přání návštěvníků Náprstkova muzea, kteří si již delší dobu přejí expozici o Vojtovi Náprstkovi.
VíceNeviditelná výstava se snaží návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí, jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací, a to bez zraku. Formou interaktivního cestování v absolutní tmě si vyzkoušíte, jaké to je orientovat se pouze podle hmatu, zvuků a vůně. Celou výstavou vás budou doprovázet nevidomí průvodci, kteří vám také prozradí mnoho zkušeností ze svého života.
VíceExpozice v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově, které byly vybudovány v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen samotnou osobu Klementa Gottwalda, deformaci Památníku na mauzoleum, ale i komunistickou propagandu a období režimu 50. let ve svých nejhorších totalitních projevech.
VíceEvropské malířství od 15. do 18. století se sbírek Pražského hradu. Obrazárna Pražského hradu je nejstarší kontinuálně existující sbírkou obrazů v našich zemích. V jejích zajímavých osudech se odrážejí pohnuté události střední Evropy od 16. století do současnosti: proslulá galerie císaře Rudolfa II. se stala válečnou kořistí, nová habsburská sbírka byla z prostor Pražského hradu vystěhována nebo rozprodána, cenná plátna posloužila jako běžná dekorace. Nejkvalitnějším kusům ze zachráněného historického souboru, společně s obrazy českého baroka a 19. století z nových nákupů, se teprve v polovině dvacátého století dostalo zasloužené pozornosti a po náročných přestavbách a úpravách se sály Obrazárny otevřely roku 1997 veřejnosti. Významná kolekce evropského malířství se stále obohacuje aktuálními akvizicemi a návštěvníci si v prostorách původních renesančních koníren prohlédnou vybraná díla dvorských umělců, starých mistrů německé a nizozemské renesance, italské renesance a manýrismu i umělců středoevropského a holandského baroka. Současná stálá expozice Obrazárny Pražského hradu je dokladem tradiční sběratelské a mecenášské aktivity panovníků i prezidentů, s jejichž uměleckým vkusem se dnešní návštěvník může seznámit.
VíceV expozici je prezentován soubor jedinečných astronomických přístrojů z 16.–20. století, doplněný originálními dokumenty, výkresy a mapami. Návštěvník nebude ochuzen o zážitek; funkční modely mu umožní pochopit principy fungování historických měřících a pozorovacích zařízení.
VíceMnožství historických architektonických modelů, plánů, projektů či stavebních artefaktů soustředěných v této expozici dokumentuje vývoj české architektury od 19. století do druhé poloviny 20. století. Návštěvník se ocitne v secesní či kubistické ulici s dobovou dlažbou, lavičkou, lucernou a fasádami. Může nahlédnout do pracoven architektů 19. a 20. století, vybavených originálním nábytkem.
VíceNárodní technické muzeum otevřelo svůj šestý výstavní sál. Od dnešního dne návštěvníci budou moci ve 2. patře muzea spatřit obří model Nových Vítkovic, jednu z nejvýznamnějších památek industriálního dědictví v České republice, dále model cukrovaru, modelové kolejiště s modely "0", chassis (rám s nápravami a hnacím ústrojím) osobního automobilu Škoda Octavia z let 1959 - 1964, motocykl BMW Hradní stráže a model železného krovu chrámu sv. Víta v Praze.
VíceExpozice Technika v domácnosti je první expozicí tohoto druhu v dějinách NTM, a jednou z mála takto zaměřených expozic ve střední Evropě. Na ploše 600 metrů čtverečních prezentuje vývoj „pomocníků v domácnosti“: techniku usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů atd. na pozadí dějin českých zemí zhruba od poloviny 19. století do současnosti. Expozice je řazena v retrospektivním sledu – od současnosti do minulosti. Návštěvník se seznámí se současnou výrobou a vývojem včetně nezbytného projektování v počítači a studentských designérských vizí, nabídkou spotřebičů v době reálného socialismu, úctyhodnou průkopnickou práci průmyslových výtvarníků v poválečném období, počátky tradičních prvorepublikových i pozdějších výrobců, fenoménem elektrifikace i propagace nových spotřebičů formou reklamy, veletrhů i nabídky obchodních domů počátky výroby a používání kávovarů, a konečně např. kuriózními strojky pro domácnost, které ve druhé polovině 19. století shromáždil Vojta Náprstek. Celou expozicí prostupuje časová osa, jejíž součástí jsou nejen nezbytná historická data, ale i exponáty zachycující světový vývoj od poloviny 19. do konce 20. století.
VíceExpozice s názvem „Křižovatky české a československé státnosti“ zachycuje významné zlomy v našich dějinách 20. století, kdy se výrazným způsobem měnila státnost a ideové pojetí státu.
Více