Palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze je od roku 2010 - po přesídlení ze Zámku Zbraslav - mimo jiné sídlem Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze. Kurátorky této sbírky připravily pro návštěvníky ucelenou přehlídku starého i současného umění Asie. V centru Prahy může návštěvník obdivovat expozici představující nejvýznamnější umělecké soubory archaického čínského umění, buddhistického sochařství, tibetské votivní obrazy zvané thankgy, islámskou keramiku a umění kovu, japonské dřevořezy a ilustrované knihy a starou i moderní čínskou malbu.
VícePřízemí: Tak jako adept alchymie stráví první roky čtením a bádáním, tak i pro vaše první okamžiky jsou připraveny informace o alchymii i alchymistech od předních odborníků včetně profesorů Univerzity Karlovy. Najdete zde také nejrůznější interaktivní exponáty a můžete vstoupit do tajemné místnosti Faustova domu, kde najdete jednak pověsti o alchymistech i mázích staré Prahy, ale také základní motto našeho muzea: "K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná". Kam ona jediná cesta vede Vám naznačí nohy Doktora Fausta odnášeného čertem dírou ve stropě do pekel. Půda: Poté co zdoláte 60 schodů jednoho z nejstarších dřevěných schodišť v Praze, které měl v 16. století navrhnout sám Edward Kelley, vstoupíte do laboratoře tohoto slavného alchymisty. Ten zde žil poslední tři roky života a nejen zde, ale v celé Praze nechal nezapomenutelné stopy. První místnost laboratoře slouží jednak jako skladiště, knihovna, ale především jako čekárna pro ty kdo chtějí vstoupit do laboratoře. Takto zde čeká Rudolf II, John Dee, ale i William Shakespeare. Pokud pochybujete o jeho místě zde, naslouchejte pečlivě výkladu průvodce, který Vás provede celou půdní části expozice. Druhá místnost pak je samotnou laboratoří, kde uvidíte výrobu homunkula, pece, křivule, můžete si zadměchat měchem, i prohlédnout kostru pod lupou, zahlédnete i spoustu zvířat na pokusy a především uvidíte zastavený výbuch, kterému osobně přihlíží Edward Kelley.
VícePodzemní ulička duchů Ve sklepních prostorách, jejichž součástí je i sklep ze 12. století , je vybudována ulička s několika zákoutími, která evokují atmosféru půlnoční Prahy před mnoha staletími. V této uličce se pak setkáte s 25 nejznámějšími pražskými strašidly. Některá uvidíte přímo, ale mnoho jich je poschovávaných všude okolo Vás. Vykukují z oken, jsou za pootevřenými dveřmi, vrhají stín na stěnu a nebo letí kdesi u stropu. Abyste je našli, určitě využijte mapičku na vaší vstupence, která napoví kde a koho máte hledat. Bylo by škoda nevidět vše, než projdete branou Domu u poslední lucerny, který je prahem do jiných světů – do světa aut, neonů a shonu 21. století. Přízemní interaktivní část Není strašidel bez pověstí, tak jako není pověstí bez strašidel. Proto se určitě v přízemí seznamte alespoň s těmi nejznámějšími pověstmi, které vám v češtině a angličtině nabízí tajná knihovna Ducha Prahy – Genia Loci Pragensis. Pokud vás pověsti zaujmou nebo si je budete chtít přečíst v klidu doma, jsou k dostání v brožurce na pokladně, nebo tamtéž v knize Tajemství pražských půlnocí. Vedle pověstí však přízemní část expozice nabízí také interaktivní exponáty, které potěší hravé návštěvníky všech věkových kategorií. Uvidíte rovněž kouzelné originální ilustrace, předměty náležející jednotlivým strašidlům, ale i postavy strašidel vystupující ze zdí. Pražské zdi jsou totiž doslova nabité pověstmi o lidech, kteří v nich žili a vracejí se tak zpět na tento svět. Nahlédněte pod pokličk
Více