Výlet v čase nabízí expozice Fotografie doby monarchie. Snímky z doby označované jako Belle époque představují Prahu i Paříž, známé osobnosti, módu, první auta, dobové akty i způsob prožívání volného času v kavárnách, restauracích i třeba při sportu a rekreaci všeho druhu. Fotografie plasticky ukazují soudobý životní styl, při pohledu do časů vzdálených 100 let mají přímo relaxační charakter. Zarámované celé snímky možno vidět v Galerii Louvre a zde na webu jejich výřezy. Všechny fotografie je možno zakoupit.
VíceVysokou úroveň starověkých kultur dokládají vystavené památky egyptské, anatolské, asyrské, mezopotamské, íránské a v převažující míře zastoupené ukázky antické tvorby, která dala základ pozdějšímu umění Evropy. Přitažlivý prolog tvoří umělecké předměty ze starověkého Egypta a Núbie, na něj navazuje navazují památky Přední východ Předního východu, dále Kypru a egejské oblasti. Podstatný úsek expozice dokumentuje uměleckou tvorbu Řeků od rané doby železné do helénismu. Uměním Etrusků a Římanů se expozice ve druhém patře uzavírá. Stálou expozici doplňuje sál určený pro specializované výstavy ve 2. poschodí. Nový výstavní sál v paláci Kinských je určen pro tematické výstavy. Expozici doprovází pestrá nabídka přednášek, pořadů a výtvarných dílen, na které se podílejí všechny partnerské instituce. Návštěvníci se mohou věnovat vlastní výtvarné práci v ateliéru ve 2. patře, kde najdou výtvarné pomůcky, návody k výtvarným etudám a publikace k prezenčnímu studiu. V zázemí je zde pamatováno na rodiny s dětmi. V pokladně v přízemí zadního traktu paláce je otevřena prodejna publikací z edic institucí, které se na přípravě nové expozice podílely.
VíceExpozice je věnována dějinám Židů v Čechách a na Moravě od emancipace do současnosti.
VíceNa čtyři a půl tisíce dětských kreseb, které zůstaly uschované ve dvou kufrech, jež Friedl Dicker před svou deportací do Osvětimi uschovala v Terezíně a které byly bezprostředně po skončení války předány Židovskému muzeu v Praze, tvoří jeden z nejautentičtějších dokladů tragického osudu českých a moravských Židů během druhé světové války.
VíceMac Nevenův pozdně barokní palác v Palackého ulici na Novém Městě pražském. Zde je autentický byt Františka Palackého a jeho zetě Františka Ladislava Riegra – salon, pracovna Palackého, pracovna Riegera, jídelna a sbírkový pokoj. Zde najdete díla Josefa Mánesa, Josefa Václava Myslbeka a krajinářskou školu Julia Mařáka,a také národopisnou sbírku Libuše Bráfové.
VíceŽivot a dílo hudebního skladatele Antonína Dvořáka je prezentováno ve vile "Amerika". Je doplněná vystavením několika originálních kusů nábytku z Dvořákovy pracovny.
VíceHlavní nabídku galerie tvoří olejomalby všech velikostí, litografie, kvaše a akvarely. Nechybí ani ozdobná a užitková keramika, dřevořezby a bronzové sochy.
VíceTrmalova vila – Kotěrovo centrum zpřístupňuje pro veřejnost od 2. 12. 2009 novou dlouhodobou expozici Bydlení 1900-1920. Výstava významným způsobem doplňuje a obohacuje zde již dříve vystavené soubory nábytku architekta Jana Kotěry. Expozice představí vrcholový design (Jan Kotěra, Pavel Janák), ale ukáže i anonymní sériový design předmětů denní potřeby.Významný soubor nábytku byl navržen v letech 1919-1920 pro Dr. Antonína Heverocha, známého psychiatra. Kotěra mu vybavil jídelnu s pracovnou. Tento soubor bude doplněn jídelním servisem, příbory, ale také dobovým dominem a dalšími kratochvilnými pomůckami. Soubor bílé ložnice, z doby kolem roku 1916, představuje ukázku soukromého prostoru se všemi náležitostmi i dnes zapomenutými kuriozitami. Každý si vybaví masážní elektrický stroj z filmu Postřižiny, který nechybí ani v Trmalově vile. Dobové lavabo reprezentuje důraz na hygienu, který se neustále zvyšoval. Neřesti připomíná dřevěná kuřácká souprava, šampusové skleničky nebo secesně zdobený kávový servis. Hřebem expozice je jedna z kubistických dóz architekta a návrháře Pavla Janáka, svého času hlavního architekta Pražského Hradu a jednoho z vůdčích osobností české moderní architektury. Janák byl žákem Otty Wagnera, stejně jako Kotěra, ale byl o generaci mladší.
Více