Kostel sv. Ducha, po kterém tato ulice nese jméno, byl postaven v období1346 – 1348 a jeho dnešní podoba je výsledkem rekonstrukce z roku 1925. Ulice je rovnoběžná s ulicí Pařížskou a spojuje Dlouhou…
Roku 1422 bylo Staroměstské náměstí svědkem bouří po popravě vůdce pražské chudiny Jana Želivského, jenž byl sťat u studně na radničním dvoře.
Už od 13. století se tu říkalo U sv. Jakuba či Za sv. Jakubem a asi v půli 18. století se ustálil název Jakubská. Vznik kostela i kláštera je datován do doby vlády Václava I., který minority do Čech…
Dům U Pěti korun stojí mezi Michalskou a Melantrichovou ulicí. Dům z gotickým jádrem, v letech 1600 až 1610 pozdně renesančně přestavěn a to v německém stylu. Ve 40. letech 18. století upraven…
Dům U Tří stupňů, číslo popisné 424, stojí na Uhelném trhu. Stávající budova stojí na základech středověkých domů uváděných zde již roku 1354. Pozdně gotická stavba výrazně renesančně přestavěná.…
Dům zvaný Platýz stojí mezi Martinskou a Národní ulicí, do které obrací hlavní průčelí. Rozměrné průchozí nádvoří. V části stavebního komplexu dochovány gotické a barokní sklepy. V suterénu při…
Schirndingovský palác, zvaný též Kaňkův dům, stojí na rohu Mikulandské ulice a Národní třídy. Palác vznikl v letech 1731 až 1752 barokní přestavbou středověkých domů. Později klasicistně upraven…
Valterův palác stojí v ulici Voršilská. Vystavěl ho v letech 1891 až 1892 v novobarokním slohu Bedřich Ohman, architektonicky přitom navazuje na dílo Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Zadavatelem stavby…
Deymův palác, číslo popisné 130, stojí na rohu ulic Ostrovní a Voršilské. Budova vznikla přestavbou tří středověkých domů. S tou započal v roce 1702 František Ferdinad hrabě Berchtold z Uherčic a…
Původně se ulice jmenovala Caletná – caltnéři byli pekaři a pekli calty, neboli pletené housky. V ulici se pekaři usazovali už ve 13. či 14. století. Ulice Celetná patří k nejstarším v Praze a…