Drobečková navigace

Aktuality > Spolky a sdružení > Sbor dobrovolných hasičů

SDH BOŘANOVICE

 SDH BOŘANOVICE

 

Historie a současnost Sboru dobrovolných hasičů v Bořanovicích                                       

Dle dostupných pramenů se datuje vznik Sboru dobrovolných hasičů v Bořanovicích k roku 1896. V tomto roce byla z přičinění starosty obce Josefa Ehema zakoupena ruční stříkačka, kterou táhlo koňské spřežení. Zakládající členové byli vedeni pouz jako hasičská pohotovost, neboť neměli obleky a další výzbroj k hasičským účelům. Mezi okolní sbory – Letňan, Kbel, Čakovic, Vysočan, Báště a Líbeznic byl náš sbor jmenován na ustavující schůzi dne 25.března 1898 v hostinci pana Hynka Vorlíčka v Pakoměřicích. Do čela sboru je zvolen pan Ehem, zástupcem a pokladníkem pan Václav Černý, velitelem Josef Stránský, cvičitelem Antonín Procházka, jednatelem Josef Šíla, zbrojmistrem Hynek Vorlíček. Přísedící výboru Antonín Krejza, Karel Zika, Václav Řápek, Josef Procházka a Jan Soukup. V zápisech z valných hromad bořanovických hasičů čteme jména: Novák, Hanuš, Zahrádka, Pešek, Čibera, Turner, Pavlík, Maštalíř, Vodička a mnoho dalších. Nelze všechny vyjmenovat, jen konstatovat, že v podobě druhého či třetího pokolení jsou tato jména v naší obci dodnes. Až do uzavření byla schůzovním místem hasičů hospůdka u Blažejů.

V období 2. světové války byla do naší obce přidělena motorová stříkačka, kterou poháněl motor z osobního vozu Mercedes 170, jejíž úctyhodný výkon 1600  l/min byl ojedinělý. (Dodnes ji máme v našem depozitáři). Její dvoukolový podvozek bylo možné připojit za malý užitkový náklaďáček zn. Škoda, který měl v opatrování pan Vodička, majitel místního koloniálu. Dalším vozidlem bylo hasičské vozidlo Henchel, které vyhořelé zůstalo po válce v naší obci. Bylo zprovozněno zásluhou a pílí pana Bílka, který zhotovil kompletní dřevěnou karosérii a pana Semelky, který obnovil a zprovoznil elektrickou část vozidla. Rozhodnutím okresu bylo vozidlo převedeno do Líbeznic s odůvodněním obce s větším počtem obyvatel. Moc spravedlivé vůči našim členům a sboru to nebylo. Náhradou nám bylo přiděleno vozidlo Fenomén, což byla jakási větší sanitka, která sloužila i k převozu místních občanů v případě úrazu a nemoci. Z dalších vozidel jsme používali nákladní vojenský automobil Praga RN a nákladní vozidlo Avia 30. Mikrobus Škoda 1203 a požární vozidlo Avia 30 jsou vozidla současnosti.

Dobrovolný hasičský sbor se řídil přísnými pravidly a vysokou disciplínou. Právě tato vlastnost se časem vytratila, často se spoléhá na profesionální jednotky. Také požární sbor v Bořanovicích, dnes již zase Sbor dobrovolných hasičů, prožíval mnoho vzestupných i sestupných období. V roce 1992 – 94 se uvažovalo o zrušení sboru. Podařilo se nám zmobilizovat aktivitu a zdárně oslavit v r. 1998 stoleté trvání sboru. Nechyběl průvod obcí s dechovkou, mažoretky, dětské soutěže, ukázka požárního útoku na cíl, vyproštění raněné osoby z hořícího automobilu. Vše bylo ukončeno taneční zábavou. Časem byla ustavena šestičlenná jednotka pro potřeby naší obce bez napojení na Jednotný záchranný systém. V této kategorii je náš sbor zařazen dodnes. Ovšem stáří si nevybírá a postihlo i naše členy. Občanům naší obce byla rozeslána jakási „suplika“, jak říká jednatel sboru pan Jirásek, která nabídla členství zejména mladým občanům i nově zvoleným zastupitelům naší obce. Výsledek se dostavil a sbor se omladil o 5 nových členů. Nechceme, aby toto číslo bylo konečné, a je naším přáním, aby i současné akce byly inspirací pro rozšíření naší jednotky místními občany. V současné době používáme agregát PS 12 a vozidlo Škoda 1203. Zbrojnice je majetku naší obce. Vozový park nám byl rozšířen hasičským vozidlem Avia 30, které nám bezplatně převedl ZHS Praha – Březiněves.

Psal se rok 2013 – 115. Výročí založení dobrovolného hasičského sboru v Bořanovicích.Dá se říci, že toto výročí jsme důstojně oslavili. Hned v lednu jsme společně s hasiči Březiněvsi uspořádali hasičský bál, kde naše jednotka slavnostně převzala prapor k výše uvedenému výročí. V letních měsících jsme převzali zmíněné vozidlo Avia 30. Celé odpoledne bylo věnováno ukázkám hasičské techniky a nechybělo ani vyproštění raněných z hořícího automobilu. Byla to asi největší akce naší současnosti, kde se jako hosté s moderní technikou zúčastnili hasiči z Březiněvsi i s jejich dorostem a kamarádi hasiči Líbeznic s jejich stařičkým ale funkčním trambusem Škoda 706. „Odpoledne s hasiči“, jak jsme celý program nazvali, senašim občanům líbil, zejména dětem, brouzdajícím se v sněhobílé pěně, vytvořené na závěr cvičení. Naše jednotka jak v minulosti, tak nyní, je pořadatelem společenských akcí, jako jsou plesy hasičů, staročeské máje, pouťové a posvícenské zábavy, které měly oblibu. Můžeme se také pochlubit raritou, neboť v minulosti nám vyhořela nejen hospoda, ale i pivovar, a tak vznikla „hasičská hymna“. To je sice legrace, ale smutná, a také tak smutně skončily naše tradiční, hojně navštěvované akce.

Naše současná členská základna čítá 12 členů, a tak i naše aktivita se soustředila na prevenci. V obci udržujeme protipožární hydranty a vodní zdroje , jsme přítomni pálení čarodějnic, pomáháme při akcích obecního úřadu. Dlouholetým předsedou, později starostou SDH Bořanovice  byl Ladislav Judytka, jednatelem a pokladníkem Milan Jirásek. Strojníky bratři Miroslav a Zdeněk Pavlíkovi, velitelem Pavel Kolín, revizorem účtu Antonín Bareš až do současnosti. Nově doplněná kandidátka – velitel Václav Štochl, starostou sboru zvolen Pavel Materna, který nadále zůstává ve funkci strojníka. Pokladníkem byl pověřen  Petr Kršňák. Ostatní členové sboru: Přemysl Turek, Jaroslav Kolín, Rudolf a Milan Hrdličkovi, Tibor Pavelek. Náš dorost: David Šulc, Patrik Londin a Michal Rychlý.

Z dostupných pramenů a z výpovědi pamětníků sepsal Milan Jirásek (únor 2015)

Prapor SDH Bořanovice

Prapor SDH Bořanovice

 Hasičská zbrojnice

 Hasičská zbrojnice

 Zásahové vozidlo Avia 30

 Zásahové vozidlo Avia 30

Zásahové vozidlo Škoda 1203

Zásahové vozidlo Škoda 1203

Motorová stříkačka PS 12

Motorová stříkačka PS 12

Motorová stříkačka PS 8

Motorová stříkačka PS 8

Motorová benzínová stříkačka - raritní „mercedeska“

Motorová benzínová stříkačka - raritní „mercedeska“

Pozvánka na ples z roku 1937

Pozvánka na ples z roku 1937

 Pozvánka na ples z roku 2013

Pozvánka na ples z roku 2013

Fotogalerie hasičů

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Pozvánka na Pálení čarodějnic - Bořanovice 2024
Pozvánka na Pálení čarodějnic - Bořanovice 2024
Omezení pálení dne 30. 4. 2024
1 2 3
Oznámení o přerušení dodávky elektřiny - 1/2024
4 5

Virtuální prohlídka obce

 

 
 

17. 6. Adolf

Zítra: Milan

Návštěvnost stránek

2931544