Tak jako od roku 1961 je proslulá obec Stachy na Šumavě výskytem hřibů na zatravněném náměstí a od roku 1996 se stala poutním místem houbařů i Kněževes na Rakovnicku, kde přímo na náměstí, před jednotlivými domy roste už asi šedesát druhů hub, mezi nimiž je i vzácný hřib kavkazský, tak i obec Bořanovice u Prahy se v letošním roce 2014 může pochlubit touto raritou. Přímo ve středu obce v malém trojúhelníkovém parčíku, u pomníku padlým občanům ve světových válkách, vyrostly v měsíci září tři hřibovité houby.
S jejich určením nám pomohl přední český mykolog Ing. Vladimír Bazika, CSc., který je určil jako vzácný hřib kavkazský. Někteří mykologové ho považují za samostatný druh, jiní za vzácnou formu poměrně variabilního druhu hřibu koloděje.
Hřib koloděj je podobný dalšímu modrajícímu hřibu, konkrétně hřibu kováři. Nejenže je nerozlišují houbaři, ale dříve byly tyto hřiby zaměňovány i v houbařských atlasech. Koloděj bývá oproti kováři světlejší. Jednoznačně ho identifikují drobná očka (síťka) na třeni, kterou hřib kovář nemá. Ten má třeň posetý drobnými červenými zrníčky. Hřib kavkazský kombinuje na třeni oba prvky. Síťka je vyvinuta jen v horní části třeně, směrem dolů přechází v červené plstnaté zrníčka. Tyto druhy hub jsou jedlé, ale až po tepelné úpravě. Za syrova nebo po nedostatečně dlouhé tepelné přípravě mohou způsobit žaludeční potíže. Názvy koloděj či kovář pocházejí od kožovitého hnědého povrchu klobouku, barvou podobného kožené kolářské nebo kovářské zástěře. Název kavkazský je na základě jeho nálezu v roce 1947 z Kavkazu, kde byl prvně popsán.
Ve středních Čechách jsou známy pouze dvě větší lokality, kde se hřib kavkazský vyskytuje pravidelně - a to na Rakovnicku v Kněževsi a na Mělnicku u Liběchova. Musím jen podotknout, že asi hlavní zásluhu na tom, že tento hřib vyrostl v Bořanovicích mají dvě staré lípy zasázené v parčíku, s jejichž kořeny žijí zmíněné hřiby ve vzájemné symbióze, a také příkladná péče o zeleň v parčíku.
Doufejme jen, že zde tyto hřiby porostou i nadále, aby se obec Bořanovice u Prahy i v příštím roce mohla pochlubit opět touto raritou, tak jako její jmenovkyně obec Bořanovice u Vimperka, kde pod lipami na návsi u kapličky rostou hřiby koloděje pravidelně již několik desítek let.
Libor Řápek